DSC_6700

Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi’nin kapanış töreninde konuşan MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, insan hakları, özgürlük, hukukun üstünlüğü, kadın-erkek eşitliği, çocuk hakları gibi AB ortak değerlerinin tüm insanların ortak hak ve değerleri olduğunu söyledi. Törende konuşma yapan Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi’nin gençlerimizi AB’nin tam üyesi yaptığını hissettim” dedi. AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot proje ile Türk gençlerinin AB vizyonunun geliştiğini belirtti. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi’nin kapanış töreni 9 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşti. Törenin açılış konuşmalarını Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem; Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin; AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı, Müsteşar François Begeot; Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Emine Döğer; Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık yaptı.

Törende ayrıca proje kapsamında yürütülen resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de konuşma yaptı. “Bana AB’yi Anlat” Resim Yarışması 2015 yılı Türkiye Birincisi, Denizli Merkezefendi Ekrem Başer Ortaokulu’ndan Esra Yatkın; “AB’yi Öğreniyorum” Bilgi Yarışması 2015 Türkiye Birincisi Ankara Etimesgut Anadolu Lisesi takımından Yasin Arıkan; slogan yarışması 2016 Türkiye Birincisi Ankara Sincan Tuna Üçer Ortaokulu’ndan Tuğba Erdaş; kısa öykü yarışması Türkiye Birincisi İzmir Güzelbahçe Doktor Güngör Özbek Anadolu Lisesi’nden Nevzer Karaman yarışmaların ve Öğrenciler AB’yi Öğreniyor projesinin, Brüksel ve Strazburg’a yaptıkları ziyaretlerin hayatlarında çok olumlu değişiklikler yarattığını anlattılar.

Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin ise Türkiye’nin üyeliğinin AB’de terör, göç vb. nedenlerle oluşan kalp ritmi bozukluğuna iyi geleceğini ifade ederek AB’nin kendi coğrafyası için hayal ettiği barış iklimini başka coğrafyalar için de hayal etmesi gerektiğini hatırlattı. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Halep’in çocuklarını Paris’in, Brüksel’in, Londra’nın çocuklarından ayırt etmemeliyiz. Eğer Halepli çocukları Akdeniz’in serin sularına mahkum ederse bu AB’nin başarısızlığıdır. AB ile ilişkiler 1955 ile başlamadı. Türkiye AB’nin doğal bir parçası.” Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi’nin gençleri AB’ye tam üye yaptığını hissettiğini vurgulayan Şahin, bu projenin devamında AB’nin Türkiye’yi tanımak ve öğrenmek üzere bir proje yapılması gerektiğini belirtti.

AB’nin Türkiye ile daha iyi bir noktaya gideceğini belirten AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı, Müsteşar François Begeot, Türkiye ile müzakere sürecinin kendileri için çok değerli olduğunu ve Türkiye’nin ailenin bir parçası olduğunu vurguladı. Avrupa’nın terör, işsizlik, yaşlı nüfus gibi sorunları olduğunu ve genç bir Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Begeot, Türkiyeli gençlerin AB’deki eğitim olanaklarından yararlanması gerektiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “AB gençlere destek olacaktır. Size bunun garantisini veriyorum. İki yıldır Türkiye’deyim, bu proje kapsamında izlediğim videolarda gençlerin söyledikleri bana çok iyi geldi.”

Proje kapsamında, 2015 ve 2016 yıllarında düzenlenen resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışmalarına 81 ilden yaklaşık 33 bin orta öğretim öğrencisinin katıldığını açıklayan Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, “Yani sadece yarışmalarla ulaştığımız, AB konusunda merakının, bilgi düzeyinin, farkındalığının artmasını sağladığımız 33 bin çocuğumuzdan söz ediyoruz. Ayrıca projenin başında ve sonunda 60 bin öğrenciye uyguladığımız anketleri ve öğrencilerimizin aile ve arkadaş çevrelerini, öğretmenlerini, Bakanlığımız çalışanlarını, diğer proje faaliyetlerimize katılan öğrencilerimizi de eklediğimizde, projemizin rahatlıkla 150 bin kişiye ulaştığını söyleyebiliriz” dedi. Kocabıyık, Avrupa Birliği’nin, mevcudu korumayı değil, geleceği planlamayı seçtiği zaman “kazanan güç” olacağını vurguladı.

Projenin iki yıl boyunca üretilen sonuçlarının ve çıktılarının paylaşıldığı törende projenin iki yıllık öyküsünü içeren bir tanıtım filmi, proje spot filmleri ve proje kapsamında üretilen 20 adet AB eğitim videosunun fragmanının gösterimi de yapıldı. Tören sema gösterisi ile sona erdi.

Grand Ankara Oteli’nde (Rixos) düzenlenen törene 81 ilden İl Milli Eğitim Müdürleri, Bakanlık personeli ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Uzun ismi ile, Öğrenciler AB’yi Öğreniyor: Ortak Değerler, Temel Haklar ve Politikalar Teknik Destek Projesi Aralık 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında sürdürülmekte olan, 3 Milyon 256 Bin Avro’luk bütçesiyle AB konusunda farkındalık yaratmak üzere başta bilgi, resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları olmak üzere birçok faaliyeti içeren bir projedir.

Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi Kapanış Töreni

Tarih: 9 Kasım 2016

Saat: 09.00 – 15.00

Yer: Grand Ankara Oteli (Rixos)

Atatürk Bulvarı No: 183, Kavaklıdere / Ankara

Tel: 312 410 55 00

Proje Web Sitesi: abyiogren.meb.gov.tr

Ayrıntılı Bilgi İçin: Gamze Göker – Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi İletişim Uzmanı, ggoker@eptisa.com, 530 175 21 06