Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi kapsamında yapılan “AB’yi Öğreniyorum” Bilgi Yarışmasının Türkiye finali 25 Mayıs’ta Ankara’da, MEB Şura Salonu’nda yapılacak. 21 ilin birincisi takımlar Türkiye birincisi olmak için finalde ter dökecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın orta öğretim öğrencilerinin Avrupa Birliği konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla Avrupa Birliği eş finansmanı ile yürüttüğü Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi’nin temel faaliyetlerinden olan bilgi yarışmasında hem yarışmacı takımlar hem onları yarışmalara hazırlayan danışman öğretmenler heyecanlı saatler yaşayacak.

Sunuculuğunu Tolga Gariboğlu’nun yürüteceği AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması Türkiye Finali programının açılış konuşması Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, AB ve Projeler Koordinasyon Daire Başkanı Zeynep Öçgüder tarafından yapılacak.

Yarışma ödülü beş günlük AB ülkesi gezisi

“AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışmalarının ilçe ve il elemeleri Mart-Nisan ayları arasında AB Bilgi Merkezleri’nin bulunduğu 21 ilde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van) 10. sınıf öğrencilerinden oluşan takımların katılımıyla yapıldı. Önce ilçe düzeyinde ve ardından il düzeyinde yapılan elemelerden sonra belirlenen il birincisi takımlar 25 Mayıs tarihinde Ankara’da MEB Şura Salonu’nda yarışacak. Final yarışmasında birinci, ikinci ve üçüncü olan takımların üyesi toplam 12 öğrenci bir AB ülkesine 5 günlük gezi için hak kazanmış olacak. Uzun ismi ile Öğrenciler AB’yi Öğreniyor: Ortak Değerler, Temel Haklar ve Politikalar Teknik Destek Projesi Aralık 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında sürdürülmekte olan, 3 Milyon 256 Bin Avro’luk bütçesiyle AB konusunda farkındalık yaratmak üzere birçok faaliyeti içeren bir projedir.

Bilgi Yarışması Türkiye Finali

Tarih: 25 Mayıs 2016

Saat: 09.30 – 17.30

Yer: MEB Şura Salonu

Beşevler, Ankara

Proje Web Sitesi: abyiogren.meb.gov.tr

Ayrıntılı Bilgi İçin: Gamze Göker – Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi İletişim Uzmanı, ggoker@eptisa.com, 530 175 21 06