IMG-20161130-WA0005

Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi’nin MEB personeli için düzenlenen Brüksel-Maastricht Çalışma Ziyareti, 27 Kasım – 3 Aralık 2016 tarihleri arasında yapıldı.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü personelinin katıldığı ziyaret, personelin AB’nin farklı çalışma alanlarını yerinde görmesini, farklı çalışmaların bilgisi ile farklı kültürlerle içi içe olmasını ve AB hakkında bilgi ve farkındalığının artmasını sağladı.

Ziyaretin ilk durağı olan Brüksel’deki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, Eğitim Koordinatörü Melih Burak Yediyıldız tarafından merkezin faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükleçiliği ziyaretin ikinci durağı oldu. Büyükelçi Mehmet Hakan Olcay ve Eğitim Ataşesi Ahmet Tayfun ile görüşülerek özellikle Brüksel’deki Türk öğrencilerin eğitimi konusu üstünde duruldu.

Üçüncü durak olan AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Daimi Temsilci Vekili Ayşe Uzer’den temsilciliğin rolüyle AB-Türkiye ilişkileri hakkında bilgi alındı.

Ziyaretin ikinci gününde önce Parlamenterium gezildi. Ardından Avrupa Konseyi’ne geçilerek konseyin işleyişine dair ayrıntılı bilgi edinme imkânı bulundu.

Üçüncü gün Avrupa Gençlik Forumu’nda Sarah Ferndale ile görüşüldü. Forumun çalışmaları ve forumla Türkiye arasındaki ilişkiler konuşuldu.

Çalışma ziyaretinin dördüncü gününün ilk etkinliği Maastricht Avrupa Yönetişimi Merkezi ziyaretiydi. Burada Maastricht Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Thomas Conzelmann ile Hollanda ve Almanya’daki üniversite eğitimi konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Son gün Avrupa Parlamentosu ziyaret edilerek rehber eşliğinde parlamento turu yapıldı.