haber5

MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, “Bana AB’yi Anlat” konulu resim, slogan ve kısa öykü yarışması şeklinde üç kategoride öğrencilere yönelik yarışmalar başlattı. Ayrıca “AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışmasıyla da öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri teşvik ediliyor.

Öğrenciler AB değerlerini öğreniyor

MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre; Türkiye ile Avrupa Birliğinin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-I programından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığının faydalanıcısı olduğu TR2011/0136.06-01/001 numaralı Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi, 26 Aralık 2014 tarihinde AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde uygulanacak. Duyuruda projenin 24 ay süreceği ifade ediliyor.

Yapılan duyuruda; amacın, “10-18 yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yolu ile artırmak” olduğu belirtiliyor.

Yarışma tüm illerde yapılacak

“Bana AB’yi Anlat” resim yarışması 81 ilde yer alan tüm ortaokulların 7. sınıf öğrencilerine;

“Bana AB’yi Anlat” slogan yarışması 81 ilde yer alan tüm ortaokulların 8. sınıf öğrencilerine;

“Bana AB’yi Anlat” kısa öykü yarışması 81 ilde yer alan tüm liselerin 9. sınıf öğrencilerine;

“AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışması ise 21 pilot ilde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van) yer alan liselerin 10. sınıf öğrencilerine açık.

Dereceye girenlere AB gezisi

İl yarışmasında dereceye giren birinciler Ankara’da düzenlenecek Ödül Töreni’ne davet edilecek ve Türkiye çapında dereceye giren ilk 3 yarışmacı daha sonra belirlenecek bir Avrupa Birliği ülkesine çalışma gezisine gidecek.

Söz konusu yarışmalara dair kategorilere göre ayrı ayrı hazırlanmış yönergeler, ilgili belgeler, duyurulara ve ayrıntılı bilgiye, projenin http://abyiogren.meb.gov.tr adresinin yanı sıra Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http://abdigm.meb.gov.tr adreslerinden ulaşılabilir.

Kaynak

1) 26 Mart 2015. Erişim: 3 Nisan 2015 < http://www.egitimajansi.com/haber/mebden-ogrenciler-abyi-ogreniyor-projesi-haberi-39144h.html >