GOA_0736

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi kapsamında düzenlenen resim, slogan, kısa öykü ve bilgi yarışmalarının ödülleri Ankara’da verildi. 26 Mayıs Perşembe günü, Ankara MEB Şura Salonu’nda yapılan ödül törenine Türkiye’nin dört bir yanından orta öğretim öğrencileri, öğretmenleri, okul müdürleri, il müdürleri ve Milli Eğitim Bakanlığı personeli katıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve bakanlık üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Béla Szombati’nin de katıldığı törende Avrupa Birliği Bakanlığı, Merkezi Finans İhale Birimi temsilcileri de yer aldı. Tören, resim, slogan ve kısa öykü kategorilerinde dereceye giren çalışmaların yer aldığı serginin açılışı ile sona erdi. 

Sunuculuğunu Tolga Gariboğlu’nun yaptığı Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını ev sahibi olarak MEB AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık yaptı. Bilgi yarışması finaline katılan öğrencilerin bilgi birikimleriyle kendilerine hayran bıraktığını belirten Kocabıyık, “Bu sene projemiz kapsamında gerçekleştirilen resim, slogan ve kısa öykü yarışmalarına büyük ilgi vardı. Birincileri belirlemek için oluşturulan jürimiz, eserleri seçerken çok zorlandı. Eserlerin hepsi bizler için gerçekten çok kıymetli, bu heyecanınız bizleri daha iyi işler yapmaya teşvik ediyor” dedi.

Törene katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Türkiye´de AB değerlerinin kabul edilmiş olduğunu vurgulayarak, bu değerlerin başında eğitimin geldiğini belirtti. “Eğitimde iyi bir noktaya geldiğimizde, insan haklarında, sağlıkta, hukukta da çok daha iyi bir yere gelir ve birbirimizi anlayabiliriz” diye konuştu. “Türkiye milleti olarak AB ülkelerine göre olumlu olan özelliklerimiz olduğu gibi, düzen ve planlama gibi konularda eksikliklerimiz” olduğunu hatırlatan Erdem, “İnsan hakları konusunda hiç problem yaşamıyoruz. Bizim nesil AB üyeliği konusunda ümidini kesmiş durumda. 55 yıl hiçbir ülke sabretmez” dedi.

“Kişi bilmediğinin düşmanıdır”

Öğrencilerin projeye katılımını çok önemsediklerini belirten Erdem, “Birinciliklerin önemli ama sembolik olduğunu biliyoruz. Çünkü bu yarışmalara katılan, yazı yazan, resim çizen, slogan bulan, öykü yazan çocuklarımız ileride yazar, ressam, kendine güveni bulunan idareciler olacak” ifadelerini kullandı. Türkiye´de eğitim alanların sayısının, AB´deki birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğunu ifade eden Erdem, projeyle AB´nin tanıtılması açısından büyük bir kitleye ulaşıldığına dikkati çekti. Hz. Ali’ye atfedilen “Kişi bilmediğinin düşmanıdır” sözünü hatırlatan Erdem, proje aracılığıyla AB konusundaki farkındalıkları yükselen öğrencilerin ülkemizi AB’ye daha iyi anlatacaklarını belirtti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Béla Szombati ise, sadece yarışmalarda dereceye girenlerin değil, projeye katılan herkesin kazançlı olduğunu vurguladı. “Öğrenciler yarışmalarda ortaya koydukları eserlerle hepimizi etkilediler. İnanıyoruz ki, geleceğin ressamları ve yazarları şu anda bu salonda” şeklinde konuşan Szombati, “bu çalışmalara katılanlar da biliyorlar ki, AB mükemmel bir organizasyon değil, ancak tüm eksiklerine rağmen demokrasi ve insan hakları anlamında insanlığın oluşturduğu en güzel fikirlerden biri. Ben 15 yıl önce kendi ülkemin AB’ye üye olmasını diliyordum, şimdi sizin ülkeniz için diliyorum” dedi. Yarışmalar sayesinde birçok gencin AB konusunda daha derin bilgiye sahip olduğunu dile getiren Szombati, “Bu çerçevede AB´nin temel değerleri barış, eşitlik, özgürlük, insan hakları, güvenlik, birlik, dayanışma ile AB´nin temel ilkeleri, AB-Türkiye ilişkileri, işbirliği ve Türkiye´nin AB´ye üyelik çerçevesindeki çalışmaları konularında çok önemli bilgiler edindiler” diye konuştu.

Projenin sözleşme makamı olan Merkezi Finans İhale Birimi Başkan Vekili Emine Döğer de projenin işleyişi sürecine ilişkin bilgi verdi. Ödüllerin verilmesi ve sergi açılışının ardından tören sona erdi.

Yarışma ödülü beş günlük AB ülkesi gezisi

Türkiye finali 25 Mayıs’ta Ankara’da MEB Şura Salonu’nda yapılan “AB’yi Öğreniyorum” Bilgi Yarışmasında 21 ilin birincisi olan takımlar yarıştı ve Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belli oldu. “AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışmasının ve “Bana AB’yi Anlat” resim, slogan ve kısa öykü yarışmasının Türkiye birinci, ikinci ve üçüncüsü olan toplam 21 öğrenci bir AB ülkesine 5 günlük gezi için hak kazandı. Uzun ismi ile Öğrenciler AB’yi Öğreniyor: Ortak Değerler, Temel Haklar ve Politikalar Teknik Destek Projesi Aralık 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında sürdürülmekte olan, 3 Milyon 256 Bin Avro’luk bütçesiyle AB konusunda farkındalık yaratmak üzere başta bilgi, resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları olmak üzere birçok faaliyeti içeren bir projedir.

Dört kategoride dereceye giren öğrenci ve takımlar ise şöyle:

SLOGAN

 1. Slogan kategorisinin birincilik ödülünün sahibi “Avrupa Denen Besteye, Ritim Katsın Türkiye” sloganıyla Ankara’dan Tuna Üçer Ortaokulu’ndan Tuğba Edaş.
 2. Slogan kategorisinde ikincilik ödülü “Farklı Kültürler, Birlikte Güçlüler” sloganı ile Antalya’dan Melahat Faraçlar Ortaokulu’ndan Aslı Bingöl’ün.
 3. Slogan kategorisinde üçüncülük ödülü “İşbirliği, Güç Birliği, Avrupa Birliği” sloganı ile Burdur’dan Burdur Bilim ve Sanat Merkezi’nden Fatih Aksoy’un.

RESİM

 1. Resim kategorisinde birincilik ödülü Iğdır’dan Tacirli Ortaokulu’ndan Salime Çiçek’in.
 2. Resim kategorisinin ikincilik ödülü Şanlıurfa’dan Mehmet Saçlı Ortaokulu’ndan Mahmut Korkmaz’ın.
 3. Resim kategorisinde üçüncülük ödülü Burdur’dan Mehmetçik Ortaokulu’ndan Nagihan Gümüş’ün.

KISA ÖYKÜ

 1. Kısa öykü kategorisinde birincilik ödülü “Aladağ’da Bir İngiliz” öyküsüyle İzmir’den Dr. Güngör Özbek Anadolu Lisesi’nden Nevzer Karaman’ın.
 2. Kısa öykü kategorisinde ikincilik ödülü “Umuda Yolculuk” başlıklı öyküsüyle Trabzon’dan Tevfik Serdar Anadolu Lisesi’nden Ayşe Akyol’un.
 3. Kısa öykü kategorisinde üçüncülük ödülü “Kayıp Şehrin Balonları” adlı öyküsüyle Manisa’dan Manisa Sosyal Bilimler Lisesi’nden Oğuzhan Kartal’ın.

BİLGİ YARIŞMASI

 1. VAN

İPEKYOLU İMKB FEN LİSESİ

Muhammed Gültekin

Zehra Yaman

Ferhat Teke

Birhat Turğut

 1. ŞANLIURFA

SURUÇ FEN LİSESİ

Hasan Ali GÖÇÜK

Muhammed Emin KÜÇÜK

Emine KAPLAN

Mehmet Fatih ÇEBEL 

 1. EDİRNE

KEŞAN FEN LİSESİ

Kutay Cem Özel

Emre Gündüz

Hanife İrem Engin

Hasancan Sınalı

Proje Sosyal Medya Hesapları: 

https://www.facebook.com/AByiOgren/

https://twitter.com/abyiogren

https://www.instagram.com/abyiogren/