haber2

MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, “Bana AB’yi Anlat” konulu resim, slogan ve kısa öykü yarışmalarında, öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri teşvik edilecek. MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre projenin amacı, 10-18 yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yolu ile artırmak olduğu açıklandı.

TÜM İLLERDE YAPILACAK
“Bana AB’yi Anlat” resim yarışması 81 ilde yer alan tüm ortaokulların 7. sınıf öğrencilerine; “Bana AB’yi Anlat” slogan yarışması 81 ilde yer alan tüm ortaokulların 8. sınıf öğrencilerine; “Bana AB’yi Anlat” kısa öykü yarışması 81 ilde yer alan tüm liselerin 9. sınıf öğrencilerine; “AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışması ise 21 pilot ilde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne,Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas,Şanlıurfa, Trabzon, Van) yer alan liselerin 10. sınıf öğrencilerine açık.

AB GEZİSİ ÖDÜLÜ 
İl yarışmasında birinci olanlar Ankara’da düzenlenecek ödül törenine davet edilecek ve Türkiye çapında dereceye giren ilk 3 yarışmacı daha sonra belirlenecek bir Avrupa Birliği ülkesine çalışma gezisine gidecek.
ÖRTÜLÜ DERSHANECİLİĞE GEÇİT YOK
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son günlerde gündeme gelen okullar dershaneye dönüşüyor sorusunu cevapladı. Bakan Avcı, ‘okullar dershanelere mi dönüşüyor?’ sorusuna, “Dershane sektörü uzun yıllardır kamuoyunda sanki olmazsa olmaz gibi şartlandırıldığı için bu tür algılar ve niyetler de var. Ama bizim bu yaptığımız düzenlemedeki amacımız okulu, öğretmeni, müfredatı merkeze almaktı. Öğrencilerimizin sınava hazırlanırken müfredatın temel alınacağını bilmesi gerekiyor, dershane sorularının değil. Çünkü geçmişte sorular dershane odaklı hâle gelmişti. Şimdi bu düzenlemelerden sonra sınavlar da müfredat, okul, öğretmen odaklı olacak. Farklı uygulamalara da çok fazla itibar etmesinler. Bizim de Bakanlık olarak örtülü dershaneciliğe, okulun merkezden çıkartılmasına, öğretmenlerimizin emeğinin göz ardı edilmesine izin vermeyeceğimizi bir kere daha vurguluyorum” şeklinde cevap verdi.

Kaynak

1) 31 Mart 2015. Erişim: 3 Nisan 2015 <http://www.posta.com.tr/egitim/HaberDetay/Ogrenciler-AB-yi-ogreniyor.htm?ArticleID=275138>