haber5

Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, 81 ilde öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri amacıyla bir proje başlattı.

Ülkemiz ile Avrupa Birliğinin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-I programından finanse edilen ve Bakanlığımızın faydalanıcısı olduğu “Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi”, 26 Aralık 2014 tarihinde AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğümüz uhdesinde uygulamaya konulmuştur. Amacı, “10-18 yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yolu ile artırmak” olan proje kapsamında resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda;

“Bana AB´yi Anlat” Resim Yarışması ortaokulların 7.sınıf öğrencilerine,

“Bana AB´yi Anlat” Slogan Yarışması ortaokulların 8.sınıf öğrencilerine,

“Bana AB´yi Anlat” Kısa Öykü Yarışması ise liselerin 9.sınıf öğrencilerine olarak tüm Türkiye genelinde uygulanacaktır.

DERECEYE GİRENLERE AB GEZİSİ

İl yarışmasında dereceye giren birinciler Ankara’da düzenlenecek Ödül Töreni’ne davet edilecek ve Türkiye çapında dereceye giren ilk 3 yarışmacı daha sonra belirlenecek bir Avrupa Birliği ülkesine çalışma gezisine gidecek. Söz konusu yarışmalara dair kategorilere göre ayrı ayrı hazırlanmış yönergelere, ilgili belgelere, duyurulara ve ayrıntılı bilgiye, projenin abyiogren.meb.gov.tr adresinin yanı sıra Bakanlığın  www.meb.gov.tr,  abdigm.meb.gov.tr adreslerinden ulaşılabilir.

Kaynak

1) 8 Nisan 2015. Erişim Tarihi: 21 Nisan 2015 < http://www.webhaberim.net/haber-ogrencileri-ab-yi-ogreniyor-4884.html>