Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor” projesi kapsamında düzenlenen, “Türkiye ve AB Ortak Değerleri: Eğitim Sistemine Yansımaları-2” başlıklı uluslararası konferans tamamlandı.

Konferansın kapanış programında konuşan Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, bu tür çalışmaların devam ettirilmesini temenni ettiklerini belirterek, “Nitelikli paylaşımlarla konferans nihayete erdirildi. İnşallah gerek projeler gerek aktiviteler kabilinden bu çıktılar devam ettirilir ve hayata geçirilir. Bu projenin çıktıları bizim için önemli. Devletimizin 50 senelik yönelimi doğrultusunda AB yönelimini de önemsiyor ve yaşatmaya çalışıyoruz. Bu çalışma bir cümlenin noktası, umarım bu cümlenin getirmiş olduğu sonucu, paragrafı, sayfayı, kitabı yazmaya bizi götürmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Konferansın konuşmacılarından UNESCO Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ise, Ortak Değerler Gündelik Yaşamımızda Neden Önemli başlıklı bir konuşma yaptı. Oğuz, “Değerleri Batı’dan Doğu’ya değil, etkileşimli olarak, ikisini bir arada düşünmek ve dramalara da öyle dahil etmek mümkündür. Çeşitliliği saygıdeğer bulmak bunları birlikte değerlendirmeyi de gerektirir. Değer toplumsal yaşama katılmazsa değer aktarımında başarı da olmaz” ifadesini kullandı.

Kaynak

17 Kasım 2016 / http://www.merhabahaber.com/oku-943706h.htm