haber7

“Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor” Projesi-Milli Eğitim Bakanı Avcı: -“Türk çocukları nasıl Avrupa değerlerini, Avrupa Birliğini, Avrupa Birliğinin özelliklerini tanıyacaklarsa Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çocuklarının da Türkiye’yi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir simetrik projeye daha ihtiyacımız var.”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk çocuklarına Avrupa değerlerini, AB’yi ve Birliğin özelliklerini tanıtacaklarını ancak AB üyesi ülkelerin çocuklarının da Türkiye’yi yakından tanımalarını sağlayacak bir projeye gereksinim bulunduğunu ifade etti.

Avcı, “Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor” Projesi’nin açılış toplantısında, öğrencilerin hem Avrupa değerleriyle daha yakından tanışacağını hem de çok büyük bir geleneğin, çok fazla milletli, çok fazla unsurlu, çok fazla dilli bir tarihi mirasın varisleri olduklarını hatırlayacaklarını dile getirdi. Konuşması öncesinde programda gercekleşen ankette bulunan “Avrupa Birliğinin sloganı hangi seçenekte doğru verilmiştir” sorusuna atıfta bulunan Avcı, “Özellikle birinci soruda, Danıştaydan iptal edilme olasılığı çok fazla yüksek olan özellikle 8. Daire’ye düşerse kesin iptal edileceği belirgin olan şıklardan birincisiydi galiba, ‘çeşitlilik içerisinde birlik’ düşüncesinin, bizde ‘kesret içinde vahdet’ olarak yüzyıllarca nasıl yaşatıldığını bir kere daha hatırlayacaklar, öğrenecekler. Bu sebepten ötürü çok fazla yönlü kazanımları olan bir proje başlatıyoruz” diye açıkladı. Projenin bir simetrisi olması gerektiğine vurgu yapan Bakan Avcı, sözlerini şu şekilde devam ettirdi : “Türk çocukları nasıl Avrupa değerlerini, Avrupa Birliğini, Avrupa Birliğinin özelliklerini tanıyacaklarsa Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çocuklarını da Türkiye’yi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir simetrik projeye daha ihtiyacımız var. Zira bu epey uzamış olan ilişkimizde, karşılıklı olarak birbirimizi şüphesiz daha yakından tanımaya, öğrenmeye ihtiyacımız var. Bu projeyle, üstümüze düşeni bir kere daha yapıyoruz. Bir kere daha çocuklarımıza Avrupa’yı, Avrupa Birliğini anlatacağız, tanıtacağız fakat biliyoruz ki ülkelerinde pek çok fazla Avrupa Birliği ülkesinin nüfusundan daha çok Türk’ün yaşadığı ortamlarda dahi öğrenciler maalesef Türkiye hakkında yeterince veri (bilgi) sahibi olmuyorlar.” -“Öğrenciler aykırı sorular sormayı öğrenecek”Avcı, 24 ay akabinde öğrencilerle final programı yapacaklarını anımsatarak, bu projeyle öğrencilerin aykırı sorular sormayı da öğreneceklerini ifade etti . Öğrencilerin, kendilerine 1959 ve 1963’te ne olduğunu soracaklarını dile getiren Avcı, 1959’da Meclis’in Avrupa Ekonomik Topluluğuna katılma kararını verdiğini, 1963’te de Başkent Ankara Anlaşmasının imzalandığını anımsatarak, “Şimdiki çocuklar harika. 2016’dan 1963’ü çıkaracaklar, ‘peki bu arada ne oldu’ diyecekler” ifadelerini kullandı.Bu soruya karşılık şimdiden öğrencilere vereceği cevabı hazırladığını ifade eden Avcı, Konstantinos Kavafis’in “İthaki” şiirini okuduktan akabinde “Biz bu yolculuğu sevdik. Bu yolculuktan çok fazla şey öğrendik, öğreniyoruz, daha da öğreneceğiz. Günü gelmekde olduğu vakit da soruyu ‘Bizi alacak mısınız’ diye sormayacağız, ‘Arkadaşlar girelim mi’ diye soracağız” diye belirtti .

Kaynak

1) 31 Mart 2015. Erişim: 3 Nisan 2015 < http://www.ajans34.com/guncel/avci-quot-ab-uyesi-ulkelerin-cocuklarinin-turkiye-yi-h591331.html >