haber4

19. Milli Eğitim Şurası’nın ardından yayımlanan ‘değerler eğitimi’ kitapçığı tartışıla dursun Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de AB değerlerine el attı. Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, 81 ilde öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri amacıyla bir proje başlattı.

MEB, “Bana AB’yi Anlat” konulu resim, slogan ve kısa öykü yarışması başlattı. “AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışmasıyla öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri teşvik edilecek. MEB tarafından yapılan duyuruya göre proje 24 ay sürecek. Amacın, 10-18 yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yoluyla artırmak olduğu belirtildi. 7, 8, 9 ve 10. sınıf öğrencilerine yönelik yarışmalarda dereceye girenler Avrupa Birliği ülkelerine götürülecek.

Aralık ayında düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nın ardından MEB, Hizmet Vakfı’yla bir protokol imzalamış ve bunun gereği olarak değerler eğitimi kitapçığı yayımlanmıştı. Kitapçıkta din ağırlıklı başlıklar yer almıştı.

Kaynak

1) 28 Mart 2015. Erişim: 3 Nisan 2015 < http://www.aydinlikgazete.com/toplum/milli-egitim-simdi-de-ab-degerlerini-ogretecek-h66295.html >